Alma Rosé

.

Alma Rosé byla rakouská houslistka a dirigentka židovského původu, její otec Arnold Rosé (Rosenblum) byl koncertním mistrem Vídeňské Filharmonie, primáriem slavného kvarteta Rosé a profesorem na konzervatoři ve Vídni, její matka Justine, byla sestrou hudebního skladatele Gustava Mahlera. Svoje jméno dostala po své tetě Almě Mahlerové.

.

Ve 20. letech se stala již známou houslistkou a díky svému otci se seznámila s českým houslovým virtuosem Vášou Příhodou. Jejich vztah podporovala především Almina rodina a v roce 1930 se ve Vídni konala svatba. Jejím svědkem se stal spisovatel Franz Werfel. Mladý pár pobýval v Československu, kde Alma měla kořeny a příbuzné. Její matka Justine pocházela z Jihlavska. Čas od času koncertovali společně, nadále se však věnovali i svým úspěšným kariérám.

.

Alma založila v roce 1932 úspěšný dívčí orchestr „Die Wiener Walzermädeln”. Manželství nicméně nevydrželo, rozpadlo se v půli 30. let. Rok 1938 byl pro rodinu Roséových, jež měla židovský původ, tragický. Po anšlusu Rakouska ztratili Alma i její otec Arnold práci, v létě zemřela Justine Roséová, rodinný majetek byl arizován. Zatímco Almin bratr Alfred se ženou emigrovali do Ameriky, ona s otcem uprchla do Londýna, kde se probíjeli nesnadno. Z tohoto důvodu odjela koncertovat do Holandska, odkud otce finančně podporovala.

.

Po okupaci země se pokoušela uprchnout přes Francii do Švýcarska, ale na hranicích ji zatklo gestapo. Přes internační tábor v Drancy ve Francii v roce 1943 odjela jedním z transportů do Osvětimi. Když nacisté zjistili, že je mezi vězni houslová virtuoska, dostala za úkol vést ženský orchestr v Osvětimi – Birkenau. Orchestr musel hrát jak každé ráno, kdy vězni odcházeli na práci, tak i v neděli pro potěšení dozorců.

.

Jako dirigentka byla náročná a vyžadovala maximální soustředění, proto byla některými hráčkami nenáviděna, věděla, že jen tak si mohou zachránit život. Během jejího působení nebyla žádná členka zavražděna. Alma Rosé se dožila pouhých 37 let. Poslední koncert odehrála 2.4.1944, o dva dny později umírá za nevyjasněných okolností. Její otec zemřel v Londýně v srpnu 1946. Váša Příhoda, její bývalý manžel, se dozvídá o jejím osudu až po válce.